Hakkımda

Anasayfa Hakkımda

Prof. Dr. Ayşe ÖNER

Göz Hastalıkları & Medikal ve Cerrahi Retina Uzmanı

1973 yılında Adana’da doğdum.

Liseyi derece ile bitirdim ve 1990’da Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Tıp eğitimime başladım.

31.7.1996’da dönem 7.si olarak Fakülteden mezun oldum ve Tıpta Uzmanlık Sınavında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda uzmanlık eğitimi yapmaya hak kazandım.

İhtisas eğitimim sırasında, Erciyes Üniversitesi bünyesinde elektrofizyoloji laboratuvarını kurarak bu konuda tezimi hazırladım.

2002 yılında uzmanlık eğitimimi ve “Miyoplarda ganglion hücre tabakası ve maküla fonksiyonlarının patern elektroretinografi’’ konusunda hazırladığım tezimi başarıyla tamamladım.

Uzmanlık sonrasında öğretim görevlisi olarak Erciyes Üniversitesi’nde görevime devam ettim.

Medikal Retina, Vitreoretinal Cerrahi ve Okuler Elektrofizyoloji konusunda çalışmalarımı yürüttüm.

Retina alanında tecrübemi artırmak amacıyla 2003 yılında Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Retina Biriminde 3 ay süreyle görev yaptım.

Yine retina hastalıkları konusunda bilgi ve görgümü artırmak amacıyla 2006 yılında Prof. Anita Leys nezaretinde Belçika’da Katolic University of Leuven Oftalmoloji Departmanı’nda gözlemci olarak çalıştım.

2008 yılında girdiğim Doçentlik sınavında başarılı bulunarak Doçentlik unvanı, yine 2008 yılında girdiğim Avrupa Oftalmoloji Yeterlilik Sınavı’nda başarılı olarak “Fellow of European Board of Ophthalmology-FEBO” unvanını aldım.

2013 yılında Profesörlük unvanını aldıktan sonra 2019 yılına kadar Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı’nda Profesör olarak görev yaptım. Bu sırada 7 adet asistan tezi yönettim ve pek çok idari görevde bulundum.

Üniversitede görev yaptığım dönemde Medikal Retina, Vitreoretinal Cerrahi, Prematüre Retinopatisi (ROP), Okuler Elektrofizyoloji alanlarında çalışmalarıma devam ettim.

Türk Oftalmoloji yeterlilik sınavında da başarılı bulunarak 2012 yılında yeterlilik belgesi aldım.

ERÜ bünyesinde Betül Ziya Eren Genom ve Kök Hücre Araştırma Merkezi (GEN-KÖK) kurulduktan sonra retina ve optik sinir hastalıklarında kök hücre uygulamaları özel ilgi alanım oldu.

2013 yılında başladığım Faz 1 çalışmasının sonuçları 2016 yılında yayınlandı. (Öner A, Gönen ZB, Sinim N, Çetin M, Özkul Y. Subretinal adipose-tissue derived mesenchymal stem cell implantation in advanced stage retinitis pigmentosa: A Phase I clinical safety study. Stem Cell Research and Therapy, 2016;7:178.)

Ülkemizden kök hücre uygulamaları ile ilgili yayınlanan ilk çalışma olan bu yayın dünya literatüründe de ilkler içinde yerini aldı ve 2021 yıl sonu itibarı ile 26 adet atıf aldı.

2015 yılında Türk Oftalmoloji Derneği (TOD) tarafından çok sayıda başvuru arasından “SOE konferansçısı” olarak seçildim ve ‘Stem Cell Therapies in Retinal Degenerations’ ‘Retinal Dejenerasyonlarda Kök Hücre Tedavileri’ konulu konferansımı verdim.

Daha sonra retina ve optik sinir hastalıklarında kök hücre uygulamaları ile ilgili Faz 2 ve Faz 3 çalışmalarını da gerçekleştirerek sonuçlarını yayınladım.

Sağlık bakanlığı ile kök hücre tedavileri konusunda çok sayıda toplantıya katılarak bu uygulamaların ülkemizde gerçekleştirilmesine öncülük ettim.

2019 yılı Eylül ayından itibaren üniversitedeki görevimden kendi isteğimle ayrılarak Acıbadem Sağlık Grubu bünyesinde çalışmaya başladım.

Halen Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Atakent Hastanesi ve Acıbadem Kayseri Hastanesi bünyesinde ve Acıbadem Labcell ile birlikte kök hücre çalışmalarımı sürdürmekteyim.

2020 yılında GEN-KÖK bünyesinde başladığım Kök Hücre Doktorasının tez aşamasındayım.

2021 yılı sonu itibariyle uluslararası dergilerde yayınlanmış 70, ulusal dergilerde yayınlanmış 80 civarında bilimsel çalışmam mevcuttur. Bu çalışmalarım 1000’e yakın atıf aldı.

Uluslararası kongrelerde 40, ulusal toplantılarda 120’nin üzerinde tebliğim mevcuttur.

12 kitap bölümüne yazarlık, Okuler Elektrofizyoloji adlı bir kitaba da editörlük yaptım.

20’den fazla uluslararası kongrede, 90’dan fazla ulusal kongrede konuşmacı olarak bulundum.

25 yıllık evliyim ve 2 kız çocuk annesiyim. İyi derecede İngilizce biliyorum.

Göz Hastalıkları Medikal ve Retina Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ayşe ÖNER
Kliniğimizi arayarak randevu için müsait saatleri öğrenebilir, anında randevu alabilirsiniz.

Ödül, Sertifika ve Teşekkür Belgeleri

Ulusal Kongre Katılım Belgeleri

Uluslararası Kongre Katılım Belgeleri

Üyesi Olduğum Dernek ve Kuruluşlar

Türk Oftalmoloji Derneği (TOD), American Academy of Ophthalmology (AAO), Avrupa Retina Derneği (Euretina), Kök Hücre ve Hücresel Tedaviler Derneği, International Society of Stem Cell Applications (ISSCA) Derneği, TOD Retina Birimi ve Vitreoretinal Cerrahi Birimi aktif üyesi ve TOD Elektrodiagnostik Birimi Sekreteri ve Yönetim Kurulu Üyesi

Prof. Dr. Ayşe ÖNER